понеделник, 28 март 2011 г.

Риск от гръмотевични бури за 29.03.11



Важи за периода от 29.03.11 06GMT до 30.03.11 06GMT

Риск "Незначителен" се поставя за Източна България главно за гръмотевична дейност и конвективни валежи.

В следобедните часове в маркираната зона ще се създадат условия за слаби гръмотевични бури. ICAPE и MLCAPE ще бъдат с еднакви стойности- до 250J/kg., като в северната половина от зоната нестабилността ще се пресича с около 20м/сек. 1-8км. DLS и 15м/сек. 0-6km. срез на вятъра. Тези стойности на среза на вятъра са много добри, но в случая се застъпват с място с нисък PLD, което говори за по-трудно отключване на нестабилността. Високите нива на влажност ще предоставят възможност за обилни валежи.

неделя, 27 март 2011 г.

Риск от гръмотевични бури за 28.03.11


Важи за периода от 28.03.11 06GMT до 29.03.11 06GMT

Риск "Незначителен" се поставя за Ц България и И България главно за гръмотевична дейност и конвективен валеж.

Обширна геопотенциална долина продължава да се намира северно от нас, оставяйки по-топлото време в южната част на континента. В същото време при земята, слабо смущение ще доведе до известна нестабилност над нашата страна и утре. С напредването на деня ще се наблюдава и слаб отрицателен градиент в атмосферното налягане.
SBCAPE до около 300J/kg и 0-6км вятърен срез със скорост до 15-20м/сек ще се съберат главно над централните и източни райони. Зони на конвергенция и по-добрите показатели на 0-1км Mixing Ratio в източната половина, ме карат допълнително да фаворизирам източната половина.
Но ниските стойности на MLCAPE и тези на показателя за дълбочината на слоя, който има над 50J/kg CAPE, ме карат да мисля, че очакваните бури ще бъдат сравнително ниски и със слаб потенциал.
С наличието на достатъчно влага и количество вода за изваляване, валежи ще има и на местата, които не са отбелязани със зона.

сряда, 23 март 2011 г.

Различен поглед към обстановка с торнада в щатовете Небраска и Айова - 22.03.11

За обстановката от тази нощ в САЩ реших да не ви показвам отново снимки на разрушения, видеа и радарни изображения, а възможност да видите, как изглежда една обстановка с торнада на метеорологични карти, сондажи и ходограф.

1. Метеокарти

Това е прогностичната карта за параметъра EHI в слоя 0-3км. EHI е основен параметър за прогнозиране на торнада и обобщава два от най-важните индекса за възникването им - CAPE и SRH. За вчерашната ситуация се вижда, че показателите на EHI са стигали до 2 пункта. Прието е, че в рамките на стойности от 1 до 5 пункта, са възможни торнада със сила до F3. Над 5 пункта се очакват торнада до F5.

2. Сондажи

Първият сондаж е направен в щата Небраска в района на торнадата. Вторият, по-скоро прогностичен - в района с най-високата стойност на EHI. Така изглеждат сондажи на суперклетка, произвела и торнадо. При кликване върху снимките, може да видите реалните количества на CAPE, температурата на оросяването и температурата на парцелите по различните височини, SRH, вятърният срез по различните височини, височината, до която е израстнала бурята и т.н. Друго интересно, което може да се види по тези анализи и което ще е като преход към следващата точка, е изменение на посоката на ветровете по различните височини. Те са представени в дясната част на сондажите.

3. Ходограф

Ходографът е място, на което точково се изобразява посоката и скоростта на ветровете по различните височини. След като бъдат нанесени точково, се свързват с линия, чрез която вече можем да направим анализ. Тук имам бегли познания, но това, което знам е, че за да имаме суперклетка и евентуално торнадо, свързващата крива трябва да завива по часовниковата стрелка. Това означава, че в бурята има ротация. Подобно нещо показва и ходографът от мястото с най-висока стойност на EHI.

И накрая - репорт картата на SPC. Забележете, колко добре EHI ни е показал района с торнада, едра градушка и силни ветрове.

понеделник, 21 март 2011 г.

Гръмотевици за идващия уикенд?


Все още е твърде далеч, но от днешна гледна точка изглежда, че предстоящият уикенд може да ни донесе отново гръмотевични бури. След поредното застудяване, предстои ново затопляне, като GFS прогнозира през уикенда температурите на места да достигнат до около 20 градуса. Плитък преминаващ циклон пък ще повиши потенциала за евентуални конвективни явления.

Следете блога за ново развитие около времето през уикенда.

петък, 18 март 2011 г.

Първа гръмотевична буря за годината над Нови хан - 18.03.11

Силна гръмотевична буря, типична за средата на лятото, се разрази днес над някои Софийски квартали и Нови хан. Екшънът започна около 18:00ч. със силно притъмняване, забелязваше се и т.нар. shelf cloud, който се характеризира с мощни низходящи течения в челната част на бурята, проблясваха и чести светкавици. След преминаването на shelf cloud-a, придружено и от усилване на вятъра, се изля пороен дъжд като равносметката на око е около 20 л. на квадратен метър.





понеделник, 14 март 2011 г.

Торнадо в Карада, Австралия - 21.02.11

Вижте това видео. Рядко се вижда такова смело заснемане.

Радарна снимка на гръмотевичната линия минала през града:

петък, 11 март 2011 г.

Предупреждение за цунами за целия Тихи океан - 11.03.11

Предупреждение за цунами беше обявено за Тихи океан, вследствие на чудовищното 8.9-магнитудно земетресение край бреговете на Япония.
Предупреждението важи за:
Япония / Русия / о-в Маркус / Северни Мариани / Гуам / о-в Уейк /Тайван / Яп / Филипини / о-в Маршал / Бело / о-в Мидуей /Понхпей / Чуук / Косрае / Индонезия / Папуа Нова Гвинея / Науру / о-в Джонстън / о-в Соломон / Кирибати / Хоулънд-Бейкър /Хаваи / Тувалу / о-в Палмира / Вануату / Токело / о-в Ярвис /Уолис-Футуна / Самоа / Американска Самоа / о-в Куук / Ниуе /Австралия / Фиджи / Нова Каледониа / Тонга / Мексико /о-в Кермадес / Френска Полинезиа / Нова Зеландия / Питкеърн /Гватемала / Ел Салвадор / Коста Рика / Никарагуа / Антарктика /Панама / Хондурас / Чили / Еквадор / Колумбия / Перу

Карти на районите с предупреждения. Първата е на Япония, а втората - на целия Пасифик.

Видео от залетия град Сендай:

вторник, 8 март 2011 г.

Торнадо взе жертва в Рейни, Луизиана - 05.03.11

Черен бе 5-ти март за градчето Рейни в щата Луизиана, САЩ. Торнадо рани най-малко 11 души, а една млада майка на 21 години намери своята смърт. Жената е защитила своите деца от срутилия се покрив на къщата им, като е жертвала самата себе си.
За да видим, какви са били условията в този ден, използвам данните от метео балона.

Отделям по-сериозно внимание на показанията на три от най-важните параметри - CAPE, SRH и вятърния срез. CAPE e ограден с червено, а SRH и среза - със синьо.
Вижда се, че стойностите на CAPE са доста добри, както тези в приземния слой, така и тези на калкулирания в слоя 990hPa - 300hPa (MUCAPE). Т.е., образно казано, откъм гориво, тази буря е била доста добре.
Нека видим, дали е имало и достатъчно мощ, за да може това гориво да бъде използвано. Затова се прехвърляме към стойностите, оградени в синьо. Лично на мен, в този случай, те са ми по-интересни, заради почти минимума на SRH в слоя 0-3км (0-1км си изглежда окей) и с не толкова високите стойности на вятърния срез в слоевете 0-1км, 0-3км и 0-6км. С тези показатели, двата параметъра са успели да предизвикат ротация в бурята и съответно - торнадо.
Друго интересно, което може да се отбележи от сондажа е, височината на бурята. В лявата половина на графиката се вижда, че бурята е успяла да израстне до малко под 12км височина. Забележете мястото, където кафявата пунктирана линия се пресича с дебелата червена линия в горната й част - там някъде трябва да се е намирала и наковалнята на бурята.
Торнадато, показано от велосити радара:

Снимки от пострадалото градче:

Видео репораж:

понеделник, 7 март 2011 г.

Петнист валеж в региона

Може би сте чували често за "петнист валеж". Радарното изображение от днес на обед ви показва точно това.

Погледнете и сателитната снимка и ще видите причината за него - огромна площ от разпокъсана облачност, преобладаваща от клас Cumulus (Cu). Тези облаци винаги индикират за някаква нестабилност, а валежите тук ще са краткотрайни с временно усилване на вятъра.

От последните две прогностични карти се вижда и достатъчната влага във атмосферата, както и минимални количества вода за изваляване в слоя от земната повърхност до 300hPa.

събота, 5 март 2011 г.

Смъртоносната буря Бингиза - февруари 2011

Категоризираната като "силен тропически циклон" тропическа буря Бингиза, удари о-в Мадагаскар около 13-ти февруари с ветрове над 185км/ч. След като премина през целия остров и към 20-ти февруари отслабна до обикновена буря, равносметката на щетите бе повече от неприятна. 34 човека са намерили своята смърт, а общо около 200 000 домакинства пострадаха по един или друг начин - разрушени къщи, нарушена инфрастуктура, пострадали земеделски насъждения.
Самата буря, по лошо стечение на обстоятелствата, събра сили точно преди срещата си с източните брегове на Мадагаскар. Бингиза се "захрани" от 30-градусовите води близко до острова, а много помогна и почти пълното отстъствие на вятърния срез (wind shear). Говорещо за мощта на тропичния циклон, бе окото в центъра му. На IR-изображението се вижда и здравата му стена, особено в южната й част.


До края на сезона на бурите в ЮЗ част на Индийския океан остават още два месеца.

вторник, 1 март 2011 г.

Торнадо удари о-в Родос - 23.02.11

Вече бяхме споменали, че над Западните и Южните Балкани има условия за първи за годината гръмотевични бури. В това се увериха и жителите на гръцкия о-в Родос, които преживяха истински ужас в следобеда на 23-ти февруари. Торнадо връхлита острова, като оставя разрушени магизини и сгради след себе си. Вихърът е бил със сила F2 и като по чудо не е взел жертви. Особено драматичен е следващият случай.
Семейство е играло карти в двора на къщата си и виждайки идващото към тях торнадо, се скриват вътре. Само доброто им прикриване ги е спасило, понеже торнадото е ударило къщата, оставяйки я полуразрушена и без покрив. Според разказите на членове от това семейство, вятърът е бил толкова силен, че е успял да повдигне и премести 2-3-тонен контейнер.
Нека погледнем и какво са прогнозирали метео картите за тази дата. В района е имало добри стойности на температурата на оросяване от 12-14 градуса и CAPE от 200-400J.

Всичко това е било добре подкрепено от SRH в слоя 0-3км със стойности 150-200м2/сек2, напълно достатъчни за да имаме подобно природно явление.

И накрая - две снимки на част от пораженията.


Снимки: Tinaki News