събота, 9 февруари 2013 г.
Малък коментар за случващата се зима в Европа и САЩ
Интересна дискусия се заформи под снимката от Бостън на страницата ни във фейсбук. Признавам, че точно тук едва ли съм най-големият специалист, но ще приложа тези обяснения, които съм чувал от хора, навътре по тези въпроси. Браво на Emanuil Emanuilov, който много добре се ориентира.
Виждате графиката за Ел Ниньо и Ла Ниня, т.е. колебанията на температурата на водната повърхност в тропическите райони на Пасифика. Отрицателна аномалия - Ла Ниня, положителна - Ел Ниньо. Последните две зими преминаха под Ла Ниня и зимата в Европа не беше никак зле, даже направо си беше за отбелязване. В Америка пък последната зима беше много слаба, което се отрази в по-топли води в Мексиканския залив, по-ранно започване на сезона на бурите (имахме опасни торнада още януари), но и по-ранен край, като в последствие даже беше рекордно тих. Към всичко това прибавяме и рекордна жега и суша през лятото. Т.е. Ла Ниня зимата се отрази зле за САЩ. Ла Ниня зимата в Европа пък после намери огледален образ в страхотните жеги в средата и края на лятото, които всички помним. Или, ако можем да направим още по-общо обяснение, конкретно за България, България имаше хубави зими при Ла Ниня и по-слаба такава при преобладаващ Ел Ниньо.
За тази зима още от рано се говореше, че ще бъде под знака на Ел Ниньо, бил той слабо или силно доминиращ. Има твърди прогнози, че под положителната аномалия ще мине и почти цялата 2013 година. Гледайки графиката отгоре можем, макар и с условности, да кажем, че очакванията са се сбъднали, което намира резултат в характера на зимата тази година в Европа - нормална/студена за по-голяма част от континента и мека/нормална за някои южни части.
Но нека се опитаме да я разчетем малко по-добре. Виждаме, че есента определено е минала под преобладаващ Ел Ниньо, като навлизайки в зимните месеци, по-скоро вече тенденцията е за Ел Ниньо-Ел Ниньо/неутрално - неутрално/Ла Ниня. Да, като че ли наистина навлизаме във фаза, с Ла Ниня, което би означавало, че вървим срещу прогнозите за аномалията в тропическите води на Пасифика, а оттам и срещу сезонните прогнози в САЩ и Европа (сигурен съм, че на основата на очакван Ел Ниньо, вече някои метео офиси са изготвили прогнози поне за пролетта). Това определено вкарва една интрига в очакванията за характера на пролетно-летните месеци и е достатъчно да си зададем въпроса ще минат ли отново топлите месеци от годината под знака на Ла Ниня или все пак Ел Ниньо ще вземе преимущество.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар